Translate

İzleyiciler

1 Nisan 2016 Cuma

4.5G nedir, nasıl geçilir, neler değişecek?

4,5G nedir, nasıl geçilir?
Bizi 3G'den bir buçuk adım öteye taşıyan 4,5G için beklenen tarih geldi ve Türkiye, bugün itibariyle yeni mobil bağlantıyla tanışmaya başladı. SIM
kartlarını önceden 4,5G uyumlu kartlarla değiştirmiş olanlar, şu an 4,5G'nin keyfini çıkarmaya başladılar bile. Geçiş için bazı gereksinimleri karşılamanız ve aktivasyon yapmanız gerektiğinden, şu an için 4,5G'den uzak kalmış olabilirsiniz, ama üzülmeyin. Bu yazımızda 4,5G'ye geçiş için yapmanız gerekenlerden bağlantı hakkında merak ettiklerinize her şeyi bulacaksınız.

4.5G tam olarak nedir?

Dördüncü nesil kablosuz iletişim ağlarına genel olarak 4G adı veriliyor. Ülkemizdeyse 4G'nin daha gelişmiş bir sürümünün (LTE Advanced) kullanılacak olması nedeniyle, 4G yerine 4,5G kavramı kullanılıyor. Standart 4G bağlantısı, 100Mbps hıza ulaşabilirken 4.5G, bir başka deyişle LTE Advanced, 300Mbps (saniyede 37,5MB) ve üzerine ulaşabiliyor. Şu anki 3G şebekesi, yoğunluğun olmadığı zamanlarda 20-25Mbps'lik hızlara ulaşabiliyor. Ancak bu hızların kağıt üzerindeki teorik sayılar olduğunu belirtmekte fayda var.
4,5G'nin 5G'nin sunacağı 1.000Mbps'lik hızlara ulaşmadığını söyleyelim. Bununla birlikte 5G'nin dünya çapında 2020'de yaygın olarak kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor. Bu yüzden 4,5G'nin 5G'yi beklerken ona hazırlık yapmamızı sağlayacağını da söyleyebiliriz.

4,5G ne zaman hizmete giriyor?

1 Nisan yani bugün itibariyle Türkiye'nin önde gelen operatörleri, 4,5G hizmetini kullanıcılarına kullanıma sunmaya başladılar.

4,5G ne kadar hızlı?

4,5G'nin hızı, telefonunuza göre 100Mbps ile 375Mbps arasında değişiklik gösteriyor; ancak her durumda 3G'den çok daha hızlı bir bağlantı elde edeceksiniz.
8GB'lık bir HD kalitesinde filmi telefonunuza indirmeniz, 4.5G'nin yüksek hızı sayesinde sadece 6,5 dakika sürebilecek. Bugün aynı boyutlardaki bir filmi indirmek için en az 1 saat beklemeniz gerekiyor. Elbette bu yüksek hız, videolardaki takılmaların da tarihe karışması anlamına geliyor. 4,5G'nin bir başka özelliği, sadece indirme hızını değil gecikme hızını da iyileştirmesi. Yani videolu görüşmeler ve hızlı tepki vermeniz gereken oyunlar, 4,5G'de daha sorunsuz çalışacak.
4,5G'nin yüksek hızı, kotanızın daha hızlı dolmasına neden olabileceğinden, sıkça dosya indirip video izleyenlerin kotasını genişletmesinde fayda var.

Computer - Internet Technology Design World -------4.5G nedir, nasıl geçilir, neler değişecek-------- Bilim ve Toplum - Bilim ve Teknik -- --------sosyal medya, ------facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine------ internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama, Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail,Cep, İPhone,Android

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Computer - Internet Technology Design World -----------Bilim ve Teknik -----------internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama,Bilim Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail

Öne Çıkan Yayın

Fotoğraf Kolajlama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Fotoğraf kolajlayıcı ücretsiz program ile fotoğraflardan kolaj yapma çalışması yapacağız. Kolajlamanın Türkçesi kesyaptır. Bu şekilde bu k...