Translate

İzleyiciler

18 Şubat 2016 Perşembe

Error 503 Service Unavailable Hatası ve Çözümü

İnternet sitenize girdiğiniz her hangi bir anda “Error 503 Service Unavailable” hatasıyla karşılaştıysanız eğer burada çözümünü bulabileceksiniz.
Öncelikle “Bu hata nedir?“, “Nerelerde ve hangi koşullarda alınır?” bu
soruların cevaplarını verelim.
Error 503 Service Unavailable sunucu taraflı bir hatadır.Bu hata site sahibinden, yazılımcısından ya da yöneticisinden kaynaklı değil, web sitenizin barındırıldığı hosting firmasından kaynaklanmaktadır.
Bu hata dünya üzerindeki tüm site sahiplerini ve özellikle çoğu blog yazıcısı etkilemekte ve Türkiye bazında Türkçe kaynak sıkıntısından dolayı sebebi pek az anlaşılabilmektedir.
Bu hatanın alındığı koşullar belli başlı başlıklar altında birleştirilebilir.Bu konuda Google mühendisleri bizlerle düşüncelerini paylaşmaktadırlar.Google mühendislerine göre blog, haber, ticaret vs. gibi alt yapıya sahip sitelerde anasayfa veyahut kullanıcının görebildiği sayfalarda, görünen içerik sayısı çokluğundan kaynaklandığı belirtilmiştir.Yani içerik linkerinin fazlaca yayınlanmış olması bu olası hatayla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir.(Onun için binlerce içeriği tek seferde paylaşmak yerine sayfalama yapmak en doğrusudur.)
Buna benzer şekilde olayı başka boyuttada düşünebiliriz.Örneğin blog sitelerini baz alırsak eğer, içerikleri anasayfada tam metin olarak paylaşmak bu olası hatayı alma şansını yükseltmektedir.Onun için içerikleri anasayfa ya da listeleme sayfalarında özetleriyle göstermeye dikkat edilmeli, eğer ki kullanıcı bir içeriği tam metin olarak görmek istiyorsa eğer o içeriğin adresinde bu işlemi gerçekleştirmelisiniz.
Bu Hatanın Bıraktığı Etkiler Nelerdir?
Bu hatanın bıraktığı etkileri daha net görebilmek için Google Analytics gibi yan ürünler kullanmanızı ve raporlamaları sürekli takip etmenizi öneririm.Çünkü siz sürekli sitenizin durumunu kontrol edemeyebilirsiniz.Günde saatte bir, on dakika sitenizi kontrol etseniz bile, o elli dakikalık süre zarfında bu hatanın alınıp alınmadığını bilemeyeceksiniz.İşte böyle durumlar için Analytics gibi yan ürünler fazlasıyla yardımcı olmaktadır.Sitenizin trafiğini bu yan üründen takip ederek 503 hatasını aldığınız zaman periyotlarını görebilir ve sitenizin SEO açısından nasıl bir düşüşte olduğunu anlayabilirsiniz.Bu düşüşlerin en somut etkisini şöyle özetleyebilirim.Sitenize gelen ziyaretçiyi 503 hatasıyla karşılamak ziyaretçiniz için basit bir yanılgıya düşmesine sebep olacaktır.Ziyaretçi sitenizden hiç beklemediği karşılığı alacağı için büyük olasılıkla sayfayı yenilemeden sitenizi terk edecek ve birdaha(gene büyük olasılıkla) sitenize uğramayacaktır.

Yani hatanın etkilerinden anlayacağımız kadarıyla sitemiz trafik ve arama sonuçları açısından kayba uğrayacaktır.
Bu Hatayı Nasıl Çözebilirim?
Bu soruya ben bir kaç farklı yöntemle cevap vereceğim.Lakin internetten araştırmalarım sonucunda gördüğüm ve çalıştığına %100 inandığım tüm yöntemleri sizlerle paylaşacağım.(Evet %100 inanıyorum, çünkü benim çözüm bulduğum yöntemi aşağıda belirteceğim.Diğer yöntemlerde ise, hosting yönetimine direkt müdahale edebilme şansım olduğundan dolayı deneme yanılma yöntemim rahat ve esnek oldu)
 • Özellikle Blogger Kullanıcıları ve Diğer(Haber, E-Ticaret vs.) Gibi Siteler İçin Sunulan Çözümler, 
  -Anasayfa ya da içerik listeleme sayfalarında az link bulundurun.
  -Anasayfa ya da içerik listeleme sayfalarında içeriklerin özetlerini göstermeye, tam hallerini ise içerik linkinde göstermeye dikkat ediniz.
  -Fazla ve lüzumsuz eklenti yüklemeyiniz.
  -Hızlı ve esnek temalar kullanın.
  -Site ya da içeriklerdeki resimlerin düşük boyutlu olmasına dikkat ediniz.(Resimler .png veya .gid formatında olması yararınıza olacaktır.Tabi .jpg formatıda kullanabilirsiniz.)
  -Bir Firefox eklentisi olan Firebug web geliştirme aracını kullanarak, sitenizin HTML, CSS, JavaScript, DOM ve jQuery gibi Client tabanlı dilleri kontrol edebilir ve hataları yönetebilirsiniz.Firebug ile sitenizdeki hataları görebilecek ve hepsine çözüm üretebilme şansını elde edeceksiniz.Sizlere önerilerde bulunacak ve sitenizin yüklenme süresini minimize etmenize yardımcı olacaktır.
 • Hosting Firmaları Tarafından Çözüm
  -Bu hata kullanıcı, yazılımcı ya da yönetici taraflı olmadığından dolayı çözüm hosting firmanızada kalmaktadır.Yukarıdaki önerileri yapabilmek için o anda site 503 hatasına düşmemiş olması gerekmektedir.Velev ki 503 hatası uzun süreli etkisini gösteriyorsa hosting firmanıza başvurunuz ve hatayı düzeltmesini isteyiniz.
  -Sunucuda muhtemelen geçici sorun vardır ve sunucu yöneticisi servisi yeniden başlattığında veya sorunu giderdiğinde web sitesi tekrar erişilebilir olacaktır.
 • Hosting Firmalarına Çözüm
  -Eğer hosting yöneticisiyseniz sitedeki 503 hatasını kaldırmak için “Application Pool” diye adlandırılan ve “Uygulama Havuzu” diye tercüme edebileceğimiz sistemin durma olasılığını kontrol ediniz ve eğer durmuşsa başlatınız.
  -İkinci bir olası durum ise “Web site” durdurulmuş olabilir ve çalıştırmanız hatayı kaldıracaktır.
 • Hotspot Shield, UltraSurf, TunnelBear, ExPat Shield ve Cyberghost VPN Gibi VPN Yazılımları Bu Hatayı Destekleme Olasılığı
  -VPN programları, Web Proxy’ye benzer şekilde gizlilik koruması ve yasaklı sitelere erişim olanağı sağlamaktadırlar.Fakat yukarıda bahsedilen VPN programları Web Proxy’sinden çok daha fazla ve geniş kapsamlı bir güvenlik ve gizlilik sağlamaktadırlar.Bu programlar veya bu programlara benzer Web Proxy’ler, sizi doğrudan internete eriştirmek yerine başka bir sunucu üzerinden hareket etmenizi sağlamaktadırlar.
  Bu yazılımları kapattığınız ya da kaldırdığınız taktirde sorununuz halolacaktır.
Son olarak Web sitenizden
 • Http/1.1 Service Unavailable
 • HTTP Server Error 503
 • HTTP Error 503
 • Error 503 Service Unavailable
 • 503 Error
 • HTTP 503
hata mesajlarını da alırsanız eğer sunucu hatalarından şüphelenmenizi öneririm.

Computer - Internet Technology Design World --------Error 503 Service Unavailable Hatası ve Çözümü------- Bilim ve Toplum - Bilim ve Teknik -- --------sosyal medya, ------facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine------ internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama, Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail,Cep, İPhone,Android

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Computer - Internet Technology Design World -----------Bilim ve Teknik -----------internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama,Bilim Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail

Öne Çıkan Yayın

Fotoğraf Kolajlama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Fotoğraf kolajlayıcı ücretsiz program ile fotoğraflardan kolaj yapma çalışması yapacağız. Kolajlamanın Türkçesi kesyaptır. Bu şekilde bu k...