Translate

İzleyiciler

6 Şubat 2016 Cumartesi

"451 Yasal Nedenlerden Dolayı Erişilemez" hatası

451 hatası nedir, işe yarayacak mı?
İnternette sörf yaparken 401, 403, 404, 500, 503 gibi hatalara rastlamış olmalısınız. Bu popüler hatalar arasına yeni eklenen "451 Yasal Nedenlerden Dolayı Erişilemez" hatası ise çözülmesi zor hataları biraz daha kolaylaştıracak. En azından sansürlenme olaylarında.

451 hatası ne anlama geliyor?

"Yasal Nedenlerden Dolayı Erişilemez" sözcükleri çok açık görünmese de amaç, ziyaret ettiğiniz sayfanın devlet tarafından getirilen bir yasak nedeniyle açılmadığını belirtmek. "451 Unavailable" hatasının arkasındaki akım, servis sağlayıcılarının devletler tarafından sansür uygulandığında bu hatayı kullanmalarını umuyor. Bugün sansürlenen sayfalar "403 Yasak" hatası verebildiğinden hatanın anlatmak istediğini tam olarak anlamak pek mümkün olmuyor.
Sonuç olarak 451 hatasının servis sağlayıcı tarafından kullanılması gerekiyor. Engellenen web sitesinin bu hata mesajı üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmuyor. Yani site, hata mesajıyla birlikte hangi mesajın görüntüleneceğini etkileyemiyor.
Burada ortaya çıkacak sorunlardan bir tanesi, sitelere erişimin
engellenmesine yönelik mahkeme kararlarının detaylarının nadiren yayınlanması ve bu bilgileri bulmanın çok zor olması. Akımın hedefi, 451 hatasının gösterildiği sayfada mahkeme kararlarıyla ilgili bağlantıların verilmesi. Yani sadece sayfanın engellendiğini göstermek değil, aynı zamanda neden engellendiğini kullanıcıya bildirmek amaçlanıyor.
Bu hata için "451" sayısının seçilmesinin nedeni ise Ray Bradbury'nin kitapların satışının yasaklanmasının konu alındığı Fahrenheit 451 romanı. Bu sayıyla, internet sansürünün onay görmeyen bir davranış olduğu mesajı verilmek isteniyor.

Computer - Internet Technology Design World --------------- Bilim ve Toplum - Bilim ve Teknik -- --------sosyal medya, ------facebook, Instagram, internet, Pinterest, sosyal medya, Twitter, vine------ internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama, Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail,Cep, İPhone,Android

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Computer - Internet Technology Design World -----------Bilim ve Teknik -----------internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama,Bilim Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail

Öne Çıkan Yayın

Fotoğraf Kolajlama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Fotoğraf kolajlayıcı ücretsiz program ile fotoğraflardan kolaj yapma çalışması yapacağız. Kolajlamanın Türkçesi kesyaptır. Bu şekilde bu k...