Translate

İzleyiciler

29 Ekim 2011 Cumartesi

Yaşam nerede başladı!

Bilimadamları, dünyanın en ıssız yerlerinden biri olan Grönland'da bundan tam 3.8 milyar yıl önce yaşamı ateşleyen kıvılcımın çıktığını düşünüyorlar.

Grönland'ın güneybatısındaki Isua'da volkanları inceleyen araştırmacılar, bu volkanların 3.8 milyar yıl önce patlayarak kimi elemenlerin etkileşime geçerek biomolekülleri oluşturmalarına ve yaşamın ilk adımlarının atılmasına sebep olduklarına inanıyorlar.

Daha önceden, ilk canlıların gayzer olarak da bilinen su altı volkanlarından evrildiği düşünülüyordu.
Ancak bilimadamları bu gayzerlerin ortamlarının yaşam için çok asitli olduğunu iddia ediyor ve alternatif çözümler arıyorlardı.

Fransa, Lyon'daki Jeoloji Laboratuvarı araştırmacılarından oluşan ekip dünyadaki en eski kayalardan alınan mineral örneklerini inceleyerek yaşamın anahtarına dair sonuçlara ulaştılar. Araştırmacılar, Grönland'daki volkanik koşulların karbonatlar açısından zengin ve fazla asitli olmadığını, sıcaklığınsa 100 ile 300 derece arasında olduğunu söylüyorlar.

Tüm bunların bir araya geldiği zaman protein moleküllerinin tek hücreli organizmalara evrilebilmeleri açısından ideal koşullar olduğunu gösterir çalışma da Ulusal Bilim Akademisi Araştırmaları arasında yayınlandı.

Araştırma ekibinin lideri Marie-Laure Pons "Isua'daki balçık volkanları ilkel yaşamın başlangıcı için ideal şartları barındırıyor" diyor, ancak bu araştırmadan ortaya çıkan sonuçlar, insanoğlunun bundan 200 bin yıl önce Afrika'da Neandartallardan evrildiği yönündeki görüşü de değiştirmiyor.

Oxford Brookes Üniversitesi'nden biyolojist Dr. Simon Underdown da araştırmadan çıkan sonuçları şu sözlerle karşılıyor: "Bundan dört milyar yıl öncesindeki hayatın temelleriyle ilgili çok az bilgimiz var ve eğer bu araştırmanın sonuçları doğruysa yani yaşam çok az suyun bulunduğu bir ortamda başladıysa, bu, diğer gezegenlerdeki yaşamı inceleme açısından da çok ilginç olacak."
Computer - Internet Technology Design World --------------- Bilim ve Toplum - Bilim ve Teknik -- -------------------- internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama,Bilim Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail,Cep, İPhone,Android

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Computer - Internet Technology Design World -----------Bilim ve Teknik -----------internet,oyun,bilgisayar,bilişim,Programlama,Bilim Network,Msn,Yahoo,messenger,Gmail,Hotmail

Öne Çıkan Yayın

Fotoğraf Kolajlama Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Fotoğraf kolajlayıcı ücretsiz program ile fotoğraflardan kolaj yapma çalışması yapacağız. Kolajlamanın Türkçesi kesyaptır. Bu şekilde bu k...